I'm a Hotdog

from Frankfort

Shopping time!

It is time to go shopping! You are going to make three treats. You are going to make Bacon Bites, Blueberry Muffins, and Pumpkin Scoops. The recipes are below:

Bacon Bites

Blueberry Muffins

Pumpkin Scoops

1 cup Bacon

1/2 cup Water

1 1/2 cup Shredded Cheese

1 cup Wheat Flour

1/2 cup Canola Oil

1/2 cup Applesauce

1/4 cup Honey

1/4 cup Peanut Butter

4 Eggs

2 cups Rice Flour

1/2 cup Pure Pumpkin

1 Egg

1/4 cup Applesauce

1/8 cup Honey

1 1/2 cup Rice Flour

Decide how many of each item to buy, calculate the cost of the item then the total shopping trip cost.

Applesauce ($1.10 per cup)

Canola Oil ($.35 per cup)

Bacon ($1.51 per cup)

Cheese ($1.12 per cup)

Wheat Flour ($.75 per cup)

Write your list out.

Calculate each item's cost then the total.

 

Circle your answers!

Take a picture with a phone. 

Email it to Mr. Griffin

Honey ($2.20 per cup)

Peanut Butter ($2.02 per cup)

Eggs ($.05 per egg)

Rice Flour($1.05 per cup)

Pure Pumpkin($1.75per cup)